11.11 (Borne Sulinowo)

11 listopada, w święto bliskie sercu każdego Polaka, wybraliśmy się na weekendowy wypad w rejony przesiąknięte historią. Historią trochę późniejszą i pisaną przez naszych okupantów. Nasz kierunek: Borne Sulinowo.

Do drugiej wojny światowej miejscowość, leżąca w granicach Rzeszy, miała charakter militarny. Po wojnie przejęta została przez Armię Czerwoną, która utworzyła w niej bazę wojskową. Miasto, chociaż leżące na terenie Polski, było w rzeczywistości do 1992 roku wymazane z mapy.
Dziś Borne odznacza się charakterystyczną zabudową, a okoliczne lasy przepełnione są pozostałościami po obu armiach. Idealne miejsce na co najmniej weekendowy wypad ze znajomymi.
Wystartowaliśmy z Poznania, asfalt opuściliśmy w Tucznie. Szlak, po którym się poruszaliśmy, jest udostępniony dla ruchu kołowego – zakładaliśmy, że Straż Leśna będzie takiego samego zdania. Nie mieliśmy jednak okazji się spotkać. Z racji, że jest to droga udostępniona dla SUV-ów zakładałem, że teren będzie bardzo łatwy. 3 dni przed naszym wyjazdem deszcz dał się we znaki, przez co miejscami natrafiliśmy na trudności (głównie na drogach wzdłuż jeziora Wielki Bytyń). Reszta trasy, mimo silnych opadów, była spokojnie do przejechania na zwykłych oponach.
Duże wrażenie zrobiła na mnie droga wzdłuż jeziora Wielki Bytyń. Znaczny kawałek jechaliśmy drogą położoną kilka metrów nad taflą wody. Drzewa odarte z liści ukazywały przestrzeń, która zdawała się nie kończyć. Wjeżdżając do Bornego Sulinowa minęliśmy ruiny punktu kontrolnego. Z powodu maratonu, który w tym czasie się tam odbywał kawałek za wjazdem zostaliśmy zatrzymani przez umundurowanego strażnika, co dodatkowo pobudziło wyobraźnię.
W mieście, przesiąkniętym przednim ustrojem, widać wdzierającą się teraźniejszość.
Pisząc o tym miejscu, nie można zapomnieć o Zlotach Pojazdów Militarnych w randze międzynarodowej. Więcej można poczytać tutaj: http://www.zlot.bornesulinowo.pl/strona/
 
Poruszaliśmy się po dwóch trasach Zachodniopomorskich Szlaków Turystyki Mobilnej (http://njz.pl/STM/?szlaki-off-road):
ZP-OR 0 oraz ZP-OR 5.
Należy zwrócić uwagę, że przejazd przez teren Nadleśnictwa Borne Sulinowo powinien być zgłoszony drogą mailową. Informacje na ten temat zawarte są na stronie NJZ trasy ZP-OR 0.
Nasza mapa do pobrania w formacie KML  TUTAJ
Są bunkry i jest zajebiście 🙂

 

Dodaj komentarz